Frigjør tid til gjennomføring av klima- og miljøtiltak

Bærekraftsrapportering, i henhold til CSRD, er svært tid- og ressurskrevende for virksomhetene og kan ta oppmerksomheten bort fra gjennomføring av faktiske tiltak. Mange av Spekter sine medlemmer går i front i den grønne omstillingen og vil uavhengig av om de blir omfattet av CSRD gjennomføre en bærekraftsrapportering.
Må følge opp kommende forenklinger raskt
Spekter ønsker å poengtere viktigheten av å følge opp de kommende forslagene fra EU raskt. Virksomhetene trenger forutsigbarhet og mulighet til langsiktig planlegging. Mange av våre medlemmer har brukt betydelige kostnader på konsulenter som har bidratt til rammeverket rundt gjennomføring av bærekraftsrapportering. Det er derfor viktig at de som skal i gang med sin første rapportering for regnskapsåret 2025 får rask avklaring på om de kan avvente.
Det er avgjørende at norske virksomheter har de samme kravene til bærekraftsrapportering som tilsvarende virksomheter i EU.