– Positivt at det nå skal gis strømstøtte til studentboliger
Studentboliger

– Vi er glade for at Stortinget nå vil inkludere studentboliger i strømstøtteordningen. Dette er i tråd med det Spekter tok til orde for i høringen, sier Jardar Flaa, fagsjef for samfunnspolitikk i Spekter.
Tidligere i år støttet Spekter et representantforslag fra SV om å likebehandle studentboliger med andre boliger når det gjelder strømstøtte, slik at Norgespris også gjøres gjeldende for studentene. Nå får forslaget støtte fra regjeringen og de andre budsjettpartnerne på Stortinget.
Spekter, som har flere studentsamskipnader som medlemmer, mener det er urimelig at studentboliger ikke ble omfattet av Norgespris, all den tid støtten allerede gjelder både for vanlige husholdninger, borettslag, sameier og hytter/fritidsboliger.
Tidligere denne uken varslet Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus at de måtte øke leien som følge av at strømstøtten falt bort før jul.
– Konsekvensene av manglende Norgespris og strømstøtte ville rammet studentene som bor i studentboliger økonomisk, sier Jardar Flaa. – Derfor er Spekter fornøyd med at stortingsflertallet nå rydder opp i dette.